Барометр ринку праці України 2013 рік

Поделиться:

Загальні тенденції:

 • Зміщення акцентів на оптимізацію витрат, розвиток напрямків роботи з персоналом, які приносять прибуток, — продажі й стратегічні напрямки компаній. Вакансії в інших секціях виникають найчастіше у зв’язку з точковою заміною співробітників.
 • Докризова політика щорічного тотального перегляду зарплати або індексацій у більшості компаній не проводиться. Зарплати підвищуються точково, найбільш цінним спеціалістам і в основному за рахунок економії. Або в окреслених державним регулюванням рамках, але, як правило, не більше 10%.
 • Тотальних скорочень на ринку нема, і поки не передбачається. З іншого боку, є перетікання ресурсів і оптимізація штату відповідно до актуальних потреб компанії, і, як наслідок, відчуття нестабільності у багатьох співробітників. За рахунок цього, а також за рахунок зростання окремих галузей на ринку праці, спостерігається невелика позитивна динаміка — на 20% більше вакансій у порівнянні з минулим роком.
 • У зв’язку з обмеженими можливостями для матеріальної мотивації, особливого значення набувають програми нематеріальної мотивації, де новим трендом стає можливість працювати за гнучким графіком або частково з дому. У виробництві основна роль належить нематеріальній мотивації в розширенні соціальної інфраструктури виробництва.
 • Попит на молодих спеціалістів присутній, але далеко не в усіх компаніях. Компанії зацікавлені в талановитих студентах, проте програми розвитку й гарантовану самореалізацію можуть запропонувати тільки великі, найчастіше виробничі компанії.
 • На ринку праці України затребувані програмісти, а також ті, хто вміє виробляти й продавати. Для таких спеціалістів пропонують найбільшу кількість вакансій, і серед них найнижчий рівень конкуренції.
 • Конкуренція на ринку праці України складала більше двох осіб на одне робоче місце. Найвища конкуренція — серед топ-менеджерів, молодих спеціалістів, юристів. Найнижча — серед IT-спеціалістів, страхових агентів, менеджерів з продажу.

Найбільшу кількість вакансій роботодавці розміщують у Києві, тут же спостерігається найвища конкуренція за робочі місця. Регіони-лідери за кількістю вакансій незмінні — Донецьк, Дніпропетровськ, Харків, Одеса, Львів, АР Крим.

Найбільш динамічно в 2013 році збільшувалась кількість вакансій для робочого персоналу, кваліфікованих співробітників виробничих компаній і молодих спеціалістів.

Найвищі зарплати в 2013 році пропонували топ-менеджерам, управлінцям у виробничій сфері й IT-спеціалістам.

Середні зарплатні побажання пошукачів у 2013 році знаходились на рівні 5-6 тис. грн. Найвищі середні зарплатні очікування — в топ-менеджерів, спеціалістів із видобутку сировини і професіоналів IT-сфери.

Більшість експертів згодні — тенденції 2014 року не будуть кардинально відрізнятися від трендів 2013 року. Прогнозують:

 • подальшу оптимізацію (перегляд бізнес-процесів і організаційної структури з метою збільшення ефективності),
 • стабільність, що передусім передбачає відсутність активного зростання штатів і зарплат з одного боку, але й відсутність скорочень з іншого,
 • орієнтацію на програми нематеріальної мотивації як спосіб компенсувати низький рівень зростання зарплат,
 • орієнтацію на роботу й підготовку молодих спеціалістів (особливо сильною буде тенденція у виробничій сфері й агросекторі).

У 2013 на Міжнародному кадровому порталі HeadHunter Україна було опубліковано 203112 вакансій і 586291 резюме.

Минулий рік склався досить непросто для ринку праці. Враховуючи політичні й економічні потрясіння, до кінця року спостерігалося зниження активності роботодавців. Проте навіть це не змінило тенденцію позитивної динаміки. Загалом зростання у порівнянні з 2012 роком склало 20% у сфері пропозицій про роботу й 25% — у притоці нових резюме.

Загальна тенденція ринку праці така, що при суттєво врізаних бюджетах компанії набирають співробітників найчастіше тільки для стратегічно важливих напрямків. Ринок праці зростає, але повільно. У переважній більшості випадків зростають напрямки, пов’язані з продажами або іншими функціями, що приносять прибуток компанії. У той же час підтримуючий персонал або back office підбирають, як правило, тільки точково, і найчастіше обмежуються замінами співробітника.

Анна Підгорна, директор з персоналу «Microsoft Україна»: «На сьогодні існує тренд скорочувати кількість персоналу, не занятого в продажах, або переводити його в аутсорсінг. Якщо в нас і з’являється кілька нових вакансій за рік, то всі вони в продажах».

Регіони

Загалом регіональна структура незмінна — з великим відривом лідирує Київ, до п’ятірки регіонів, найбільш популярних серед роботодавців і пошукачів, входять Донецьк, Дніпропетровськ, Харків, Одеса, АР Крим і єдине місто Західної України — Львів. На частку решти регіонів припадає не більше 14% вакансій. У 2013 році можна помітити тенденцію до зниження домінування Києва. Частка столиці у порівнянні з 2012 роком знизилась на 13% і складає всього 45%.

Дещо відрізняється від столичного і регіональний запит на спеціалістів. Як і в Києві, тут потрібні спеціалісти з продажів і програмісти, але в той же час в областях значно більший акцент на виробничих спеціалістах і робочому персоналі.

Досвід роботи

У розподілі вакансій і резюме за досвідом роботи спостерігається традиційна диспропорція. У той час як роботодавці зацікавлені найчастіше в спеціалістах з досвідом роботи 1-3 роки, роботу найчастіше шукають ті, в кого солідний досвід роботи, — від 6 років і більше.

Тенденція до зниження вимог до досвіду роботи спостерігається вже кілька років. Головною причиною є прагнення до оптимізації витрат — у менш досвідченого спеціаліста нижчі побажання до зарплати.

Також важливо вказати на помітну частку вакансій для молодих спеціалістів. Найчастіше йдеться про вакансії в сфері продажів. Але останнім часом почало з’являтися все більше вакансій, що передбачають участь у програмах стажування й навчання.

Також у зв’язку з оптимізацією витрат роботодавці починають більше уваги звертати на підбір талановитої молоді, пошук талановитих випускників. Багато, по суті, стараються вирощувати лідерів всередині компанії, а не шукати їх «ззовні». Особливо актуально це для тих сфер, де є розвиток, де висока потреба в притоці нових сил.

Оксана Ковальчук, HR-директор «Хаятт Рідженсі Київ»: «У нас є спеціальна програма на міжнародному рівні — називається Corporate lidership training. До нас їздять зі швейцарської школи, відбирають молодих людей. Навіть якщо потім людина кудись і поїде, вона наша на корпоративному рівні. На місцевому рівні ми теж робимо так — ми відбираємо, ставимо новачка вже як management training program, він проходить у нас рік чи 9 місяців — потім уже на middle-менеджмент. Загалом є така тенденція в готельному бізнесі».

Виробничі компанії мають свою, особливу позицію щодо питань роботи з молодими спеціалістами. Специфіка ринку така, що на зміну попередньому поколінню виробничих управлінців — начальників цехів, технологів, інженерів — повинне прийти нове покоління. Додаткове ускладнення — небажання молодих людей освоювати виробничі й агротехнічні спеціальності, явний перекіс на користь офісних професій.

При цьому є проблема відсутності спеціалістів середнього віку потрібної кваліфікації. Специфіка полягає в тому, що більшість обладнання на сьогодні модернізовано або в процесі модернізації, а отже, спеціаліст повинен легко навчатися працювати по-новому, часто ще й англійською мовою з використанням комп’ютерних технологій, що робить проблему зміни поколінь ще більш гострою. Таким чином, виробничі компанії просто вимушені шукати майбутніх спеціалістів серед студентів, пропонуючи різноманітні навчальні програми. При цьому у виробничих напрямках такі програми пропонують практично всі роботодавці, незважаючи на те, що інколи подібні проекти потребують чимало фінансових і людських ресурсів. Проте практично всі кажуть про виправданість такого підходу.

Наталя Хвостова, директор з персоналу і соцполітики «Кернел»: «У нас досить активно ведеться робота з молодими спеціалістами за кількома напрямками. Є програма «Кернел-шанс» — ми беремо на випробувальний термін 6 місяців випускників абсолютно різних напрямків, назначаємо наставників, даємо конкретні задачі, супроводжуємо весь період проходження цього терміну. Найкращі лишаються в компанії. Щодо агробізнесу — це наша аграрна школа «Розумна ферма», куди ми беремо випускників аграрних ВНЗ».

Особливим, дуже важливим напрямком, який може задати тренд ринку, є не просто робота з випускниками, а співпраця з ВНЗ ще на етапі підготовки спеціалістів.

Євген Бондаренко , заступник директора з управління персоналом «ДТЕК»: « На сьогодні з 5-ма технічними ВНЗ у нас підписані рамкові угоди, де прописані конкретні види взаємодії. З 4-го курсу ми відбираємо «Групу ДТЕК», яка останні 1,5 роки навчається за спеціальною програмою, розробленою технічними експертами компанії спільно з професорами ВНЗ. І за цей час усі студенти бувають практично на всіх видах виробництва, бачать усю компанію, проходять такі ж тренінги, як наші співробітники. Інший проект, який ми робимо в рамках СКМ — з 2011 року ми працюємо над змінами двох професійних і освітніх стандартів».

Оксана Семенюк, HR-директор «Крафт Фудз Україна»: «У нас працюють програми стажування тривалістю у рік. Найчастіше в маркетингу, торговому маркетингу або збуті. Всі вони розраховані на те, що стажер буде не просто мати доступ до процесів і бачити роботу відділу, але стане частиною всього цього. Стажування розраховане на повноцінний робочий день. Але наші стажери отримують реальний робочий досвід, знання і справедливу заробітну платню. Крім цього, вони отримують можливість працювати в нашій компанії після закінчення стажування. І в нас багато таких новачків».

Оксана Марина, директор із персоналу «Інтерпайп»: «Компанія "Інтерпайп" активно співпрацює з навчальними закладами України. Найбільш широкомасштабними проектами можна назвати спільну роботу з дніпропетровською Національною металургійною академією, дніпропетровським Національним гірничим університетом, в результаті якої частиною нашої команди в 2012-2013 році стали випускники цих навчальних закладів, а також технікумів і середніх навчальних закладів Дніпропетровської області».

Ксенія Прожогіна, HR-директор «Миронівський хлібопродукт» : «Для агросектора робота з молодими спеціалістами стає з кожним роком все більш і більш актуальним напрямком. На всіх наших підприємствам кожного року росте запит саме на молодих спеціалістів, практикантів — цей шлях розвитку для нас найбільш ефективний».

Тип занятості й графік роботи

У 2013 році найбільше шансів знайти роботу було в тих, кого цікавило постійне робоче місце й повний робочий день. Проте вже протягом кількох років в Україні спостерігаються відголоски світової тенденції до спрощення правил роботи.

Так, наприклад, у порівнянні з 2012 роком кількість вакансій, що передбачають тимчасову або проектну зайнятість, збільшилась на 3%.

Точно так роботодавці почали більше пропонувати роботу, що передбачає більш гнучку організацію робочого часу. Кількість вакансій, котрі передбачають роботу на повний робочий день, у порівнянні з 2012 роком знизилась на 5%.

Відзначимо, що тенденція більш гнучко підходити до умов роботи з’явилася у рамках нового тренду — підвищеної уваги до нематеріальної мотивації. В умовах обмеженого бюджету фактори нематеріальної мотивації набувають особливого значення.

Особливим, умовно новим трендом у сфері нематеріальної мотивації є програми балансу між життям і роботою та, відповідно, питання гнучкого графіку.

Анна Підгорна, директор із персоналу Microsoft Україна: «Один із важливих для нас аспектів — баланс між життям і роботою. Щороку ми проводимо низку ініціатив, щоб дати можливість нашим співробітникам реалізувати свій потенціал як на роботі, так і в інших сферах свого життя. Ми прагнемо до того, щоб люди проводили більше часу з клієнтами, а в офіс приходили для взаємодії. Адже, використовуючи наші хмарні технології, працювати можна з будь-якого місця. Віддалена робота дозволяє зекономити час для роботи в полях, а також рішення якихось домашніх питань. Головне для нас — не кількість відпрацьованих за робочим столом годин, а якість результатів».

Проте така гнучкість не завжди можлива для всіх напрямків бізнесу, та й не завжди до неї готові керівники й самі співробітники. Адже для ефективної організації процесу роботи з дому необхідні сумісні зусилля як роботодавця, так і підлеглого.

Тетяна Сніжко, HR-директор «Санофі в Україні й Білорусі» : «Для нашого бізнесу це не зовсім актуально. До чого ми прийшли — ми робимо гнучкий графік приходу на роботу й відходу з роботи, а також обідню перерву. В нас є постійна необхідність зустрічей, робочих груп, нарад протягом дня, плюс робота з дистрибуторами, з клієнтами, підрядниками. Залученість і крос-функціональна співпраця між департаментами потребує присутності представників департаментів в одному місці й в один час».

2013 рік став роком відносно спокійної позитивної динаміки. Всупереч традиціям весняного і осіннього зростання на ринку праці, найбільш активним періодом 2013 року стало літо. Саме три літні місяці були найбільш піковими моментами зростання кількості вакансій відносно до початку року. У той же час для резюме картина стандартна — весняні й осінні сплески й літнє затишшя. До кінця року й пошукачі, й роботодавці почали розміщувати стільки ж оголошень, скільки й в січні 2013. Така тенденція обумовлена непростими економічними, а потім і політичними обставинами в країні.

Повільне зростання ринку праці підтверджують і більшість експертів. За даними опитування Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна, проведеного серед директорів з персоналу й власників бізнесу, більшість компаній у 2013 могли дозволити собі лише точкове розширення за стратегічними напрямками.

Усього лише п’ята частина українських компаній (18%) провели розширення бізнесу по всіх напрямках, ще чверть (25%) обмежилась розширенням тільки стратегічних напрямків. Решті довелося обмежитися точковим набором персоналу, замінюючи співробітників, які звільнилися (23%), або залучаючи всього одного-двох нових працівників (22%). У 6% підприємств були вимушені скорочувати штат, в 4% зміни взагалі не відбувались, а ось справлятися за рахунок виключно внутрішніх кандидатів виходить тільки в 2% компаній.

Розширення по всіх напрямках спостерігалося тільки в деяких галузях ринку праці, зокрема в інформаційних технологіях, агросекторі, рідше у виробництві.

У порівнянні з 2012 роком в 2013 роботодавці стали більш активно шукати молодих спеціалістів, робочий персонал, кваліфікований персонал на виробництво, працівників у сферу будівництва.

Дещо менше, ніж у 2012 році, шукали персонал для страхових компаній, юристів, бухгалтерів і фінансистів, банківських працівників. Проте значного спаду попиту не спостерігалося в жодній зі сфер. Відзначимо, що зменшення попиту на ці спеціальності спостерігалось і в 2012 році. За винятком сфери страхування, де, на відміну від 2013 року, спостерігалося значне зростання (62%). Незмінними також залишились і деякі з лідерів по зростанню попиту, в першу чергу йдеться про виробничу сферу й вакансії для початківців.

Затребуваність кваліфікованих спеціалістів на виробництво, в тому числі в агрохолдинги, — один із нових, але, швидше за все, довгострокових трендів ринку праці в Україні.

Таким чином, в результаті виходить незначна позитивна динаміка.

Дійсно, експерти підтверджують, що масових скорочень на ринку зараз нема, і не передбачається. Але й особливого зростання очікувати не доводиться. Проте бізнес орієнтований на виживання й збереження стабільності, постійно переглядаючи, оптимізуючи свою структуру, скорочуючи зарплати. Визначаються ключові напрямки, а отже, й ключові кадри, — відповідно розподіляються витрати й зусилля. Наприклад, у банках скорочують напрямки споживчого кредитування або закривають неприбуткові відділення. Тому тенденцію швидше слід назвати «оптимізацією бізнесу», ніж тотальним скороченням.

Олексій Юрченко, Генеральний директор HR-консалтингової компанії Hudson в регіоні Центральної і Східної Європи : «З того, що ми сьогодні спостерігаємо, є дві основні тенденції. По-перше, масових скорочень зараз практично ніхто не проводить, панічного настрою і масових звільнень зараз нема. Поодинокі випадки оптимізації й підвищення ефективності є у всіх. По-друге, сильних і результативних спеціалістів у будь-якому випадку цінують і залишають. А якщо компанія прощається зі співробітником, який не досягає поставлених задач, — це здоровий процес, який не має нічого спільного зі скороченнями».

Олексій Залеський, HR-директор, KM Core: «Ринок праці більш-менш стабілізувався, можна спостерігати, що багато сфер починають підніматись і розвиватись, наприклад, у деяких виробничих компаніях і компаніях, що займаються аграрною промисловістю, можемо спостерігати збільшення зарплат, тому, швидше за все, там скорочення не передбачається. Що стосується IT-сфери, ситуація стабільна, є проекти, є попит на наших програмістів і розробників, рівень зарплат залишається одним із найвищих на ринку праці України».

Динаміка резюме в 2013 році в усіх проф. сферах спостерігалася позитивна. Найбільш активно розміщували інформацію про себе молоді спеціалісти, юристи, професіонали в галузі видобутку сировини.

Значно менше нових резюме було отримано від управлінців, маркетологів і консультантів. Однією з причин такої тенденції можна назвати максимальну наповненість бази Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна спеціалістами цих напрямків.

Структура за галузями

Структура попиту й пропозиції на ринку праці за проф. спеціалізаціями протягом багатьох років лишається практично незмінною. У 2013 виросла частка лідерів у сфері інформаційних технологій з 16% в 2012 році до 24% в 2013, в сфері продажів з 18% до 23%. Також в незмінному змаганні проф. сфер-лідерів «Продажі» й «Інформаційні технології» в 2013 році першість за кількістю вакансій отримали програмісти й системні адміністратори.

Відзначимо також збільшення частки вакансій для виробничих спеціалістів з 4% в 2012 році до 6% в 2013 році. Загалом такий розподіл закономірний. Для багатьох компаній у непростих економічних умовах основні стратегічні завдання звелися до необхідності виробити й продати, інші функції розширяються точково й тільки в міру необхідності. За прогнозами експертів, такі тенденції будуть спостерігатись і в 2014 році.

Ольга Цапро, HR-директор, Корпорація «Артеріум» : «У певних сферах ми активно набираємо персонал. Це стосується підрозділів, які займаються дослідженнями й розробками. Необхідно продавати й виробляти більше продуктів, тобто це природне, органічне зростання. Розширення виробництва також вимагає набору персоналу на технічні спеціальності. Ну а якщо ми говоримо про некомерційну частину нашої організації, то там ми не розширяємося, нових співробітників не набираємо. Швидше рухаємося в бік якісного заміщення. Ми звертаємо увагу на навчання, робимо відбір і заміщаємо співробітників, залишаючись у тій самій кількості персоналу, робимо точкові заміни, покращуючи якість персоналу».

Пошукові запити роботодавців і пошукачів

Рейтинг запитів роботодавців

Роботодавці найчастіше шукають кандидатів на посаду менеджерів з продажів. Найбільш популярними пошуковими запитами в роботодавців України є менеджер з продажу (2,6% від загальної кількості запитів), менеджер з персоналу (1,2%), юрист (0,8%), головний бухгалтер і бухгалтер (0,7%), секретар (0,6%). Сумарно частка спеціалістів із продажів у рейтингу запитів — більше 40% (враховуючи всі можливі формулювання назви цієї професії).

Рейтинг запитів пошукачів

Найбільш популярними пошуковими запитами в пошукачів України є бухгалтер (2,2% від загальної кількості запитів), юрист (2,1%) і водій (1,6%). Трійка лідерів незмінна з 2012 року.

Конкуренція на ринку праці. Активність пошукачів

Затребуваність спеціалістів і рівень конкуренції на ринку праці визначають з допомогою показника hh.Індекс – співвідношення кількості резюме до кількості вакансій. Таким чином, можна визначити, скільки пошукачів претендує на одну пропозицію про роботу.

Загальний hh.Індекс в 2013 році — 2,6 (на одну вакансію претендує більше 2-х пошукачів). Це дещо вище, ніж в 2012 році, коли hh.Індекс складав 2,2. Але загалом протягом року динаміка hh.Індексу була стабільною. У зв’язку з літньою активністю роботодавців спостерігалося деяке зниження конкуренції в літній період і підвищення до осені. Також можна відмітити пікові значення в грудні, пов’язані з низькою активністю роботодавців у цьому місяці.

Найвища конкуренція серед пошукачів спостерігається в Києві. Тут на одне робоче місце претендує більше трьох пошукачів. Загалом, чим менше в регіоні вакансій, тим менше там шукають роботу.

Традиційно найвища конкуренція на ринку спостерігається серед керівників, юристів, фінансистів і бухгалтерів, студентів і спеціалістів із закупок. П’ятірка тих проф. сфер, де пошукачеві буде непросто знайти роботу, практично не змінилася у порівнянні з попереднім роком. Новачком тут можна назвати тільки проф. сферу «Закупки».

Найбільш затребувані на ринку праці спеціалісти з продажів, медичні представники, страхові агенти і, звісно, IT-спеціалісти. Також низький hh.Індекс у сфері «Маркетинг, реклама, PR». Тут варто відзначити, що в цій сфері більшість вакансій також пропонують роботу в напрямку продажів, а не класичного маркетингу. Перелік найбільш затребуваних спеціалістів не змінився у порівнянні з 2012 роком.

Активність пошукачів

У 2013 році на одну вакансію в середньому відгукувалось 7-8 пошукачів. Найбільш активно пошукачі цікавились роботою наприкінці зими — на початку весни й після літніх канікул. У грудні активність дещо знизилась — відбивається як сезонність, так і політична ситуація в країні.

Найбільш активні при пошуку роботи — юристи й керівники (у середньому 23-25 відгуків на одну вакансію), також активно шукають роботу фінансисти й бухгалтери, спеціалісти в сфері управління персоналом. Найменш зацікавлені пошукачі — IT-спеціалісти, медичні працівники, представники наукової сфери.

Зарплати і зарплатна політика

За даними дослідження Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна, в 2013 році зарплатна політика більшості компаній зводилась до утримування існуючого рівня компенсацій. Підвищення зарплат змогли дозволити собі дуже небагато компаній.

Очевидно, що скорочення в бізнесі не могли не торкнулися рівня зарплат. Якщо до кризи щорічний перегляд зарплат або їх індексація були майже нормою в більшості компаній, то зараз багато роботодавців зафіксували зарплати і проводять політику тотальної економії.

Так, характерна для багатьох компаній у докризовий період тотальна індексація зарплат пройшла тільки в чверті компаній, у той час як більшість (40%) зосередили уваги на тих, хто приносить прибуток, — цінних спеціалістах або співробітниках, які показують високі результати.

Тетяна Плюсніна, директор департаменту персоналу «Райффайзен Банк Аваль»: «Системне, заплановане підвищення зарплати ми не робимо вже третій рік. Підходимо дуже «фокусно» («хот спотс» — гарячі зони) і спрямовуємо кошти туди, де нам справді потрібно втримати спеціаліста: ризики, ІТ, і в інших вузько спеціалізованих напрямках. Тобто бюджет цільовий, розподіляється за рішенням правління, ресурсами управляємо дуже суворо».

Серед тих, хто все ж таки буде піднімати зарплати, підвищення очікуються не більше ніж на 10%. Багато експертів стверджує, що їх компанія не досягне й цього рівня.

Нерінга Жигайте-Холмс, директор відділу персоналу «Джапан Тобакко Інтернешнл Україна»: «У минулому році зарплати виросли на рівні 8-10%. Я думаю, що ми лишимось на такому ж рівні. Якщо заглядати в майбутнє, то найбільш імовірно, що зростання зарплат стане менш різким, ніж воно було в Україні до цього часу. Наш стратегічний підхід полягає в стабільному, але нерізкому підвищенні зарплати».

Загалом підвищення зарплати ключовим, цінним спеціалістам — загальна тенденція ринку, незалежно від сфери роботи компанії. Тим не менше, у виробництві загалом і в найбільш перспективних його галузях зокрема є своя специфіка. Наприклад, деякі компанії зобов’язані індексувати зарплату співробітникам.

Зарплатні побажання пошукачів

Зарплатні побажання пошукачів у 2013 році знаходились на рівні 5-6 тис. грн., що на 15-20% вище середніх зарплатних пропозицій (така ситуація є нормою на ринку праці). Найвищі зарплатні побажання озвучували управлінці й ТОП-менеджери. Високі зарплатні побажання також у тих, хто працює в сфері видобутку сировини й інформаційних технологій. Найбільш скромні вимоги в молодих спеціалістів, адміністративного персоналу, наукових співробітників, працівників сфери краси й спорту.

ТОП-10 зарплат 2013 року в ТОП-10 проф. сферах

На українському ринку праці традиційно заведено не вказувати рівень зарплати. Кількість вакансій, де опублікований розмір компенсацій, — найнижчий серед країн СНД. У 2013 році із зазначенням пропонованого рівня зарплат опубліковано 23% вакансій.

Серед лінійних спеціалістів найвищі зарплати пропонують у сфері інформаційних технологій. Як і в 2012 році, роботодавці декларують досить високий рівень доходу для продажників, спеціалістів по роботі з клієнтами і торгових представників. Але в цьому випадку зберігається тенденція, коли заробіток складається із великої відсоткової або преміальної складової і дуже невеликої фіксованої ставки. При цьому із року в рік спостерігається тенденція до зниження цієї частини компенсації.

За підсумками року до ТОП-100 найбільш високооплачуваних спеціалістів потрапили управлінці (найчастіше генеральні, комерційні й фінансові директори), виробничі спеціалісти вищої ланки: головні інженери, технологи, керівники виробництва, керівники будівельних проектів — і програмісти. Окремо варто відзначити, що якщо до ТОП-100 зарплатних пропозицій потрапляли вакансії вищої ланки більшості спеціальностей, то зазвичай для програмістів рівень вакансій в ТОП-100 — середня керівна позиція або позиція провідного спеціаліста. Позицій ТОП-рівня в IT-сфері вкрай мало, і зарплати майже завжди там не вказані.

ТОП-10 найвищих зарплат у 10 найбільш динамічних і затребуваних проф. сферах виглядає таким чином.

ТОП-10 найвищих зарплат у ТОП-10 проф. сферах

Тенденції в ключових проф. сферах

Інформаційні технології, Інтернет

У 2013 році більшість вакансій пропонували програмістам і розробникам. Проте частка вакансій для них знизилась майже на 10% у порівнянні з минулим роком за рахунок активного зростання кількості вакансій для тих, хто працює з Інтернет-технологіями, займається оптимізацією сайтів і контентом.

Затребуваність IT-спеціалістів — одна з найвищих на ринку праці. Як і у всіх галузях ринку, до грудня незначно збільшилася конкуренція між пошукачами, проте конкурс залишається все ж у межах співвідношення один пошукач на одну вакансію.

Активність IT-спеціалістів — одна з найнижчих серед усіх пошукачів, у середньому тільки 4 відгуки на одну вакансію (третє місце з кінця в рейтингу активності).

ТОП-10 зарплат для програмістів у 2013 році виглядає так.

Продажі

У 2013 році більшість вакансій була для тих, хто готовий займатися прямими продажами, безпосереднім залученням і роботою з клієнтами. Дещо знизилась кількість вакансій у сфері управління продажами, але виросла кількість пропозицій для тих, в кого є досвід роботи в роздрібній або гуртовій торгівлі.

Спеціалісти у сфері продажів — високо затребуваний персонал. У непростих ринкових умовах при зниженні купівельної спроможності вміння продавати стає ключовим для виживання компанії. Найбільша конкуренція спостерігалась наприкінці й на початку року, також варто відзначити традиційну літню сезонність, коли компанії були активні, а пошукачі відпочивали.

Активність пошукачів також знаходиться в рамках сезонних закономірностей — бачимо і літнє зниження активності, й осінньо-зимове підвищення (за винятком грудня, але цей місяць — виняток на всьому ринку праці).

У топ-10 зарплат для спеціалістів із продажів увійшли вакансії для управлінців і менеджерів у цій сфері. Також у вакансіях для таких спеціальностей частіше, ніж для інших, зазначають рамки зарплати або публікують інформацію про компенсацію із формулюванням, наприклад, «від 1 тис. грн.», адже майже всі вакансії передбачають перемінну частку заробітку.

Виробництво

У виробничій сфері більше за все вакансій пропонували у галузі машинобудування, металургії, автопромисловості. Серед професійних груп найбільш затребувані інженери й технологи.

Виробничі спеціалісти входять до ТОП-10 найбільш затребуваних на ринку праці. Протягом року затребуваність була дуже нерівномірною. Починаючи з двох пошукачів на три вакансії, і закінчуючи рекордною для цієї сфери ситуацією — чотири претенденти на одну вакансію.

Найвищою активність пошукачів була в середині літа і в жовтні-листопаді. До грудня цей показник зменшився.

До топ-10 зарплат за підсумками року в цій сфері увійшли вакансії для керівників виробничих підприємств і головних інженерів/технологів.

Вищий менеджмент

Серед управлінців найбільше шансів знайти роботу в 2013 році було в тих, хто вміє розвивати й спрямовувати продажі. Потрібні також були спеціалісти, які мають досвід управління у виробничій сфері. У решті напрямків частка вакансій суттєво менша.

Топ-менеджмент — проф. сфера з найвищою конкуренцією серед пошукачів за підсумками 2013 року. У порівнянні з 2012 роком hh.Індекс у цій сфері виріс на два пункти й складає більше 6 пошукачів на одне місце (в 2012 — 4 пошукачі на одну вакансію).

Очевидно, що високий рівень конкуренції примушує пошукачів бути більш активними. У цій проф. сфері активність пошукачів — одна з найвищих.

Проте в цій проф. сфері закономірно пропонують і найвищі зарплати. Рейтинг зарплат для топ-менеджерів виглядає таким чином.

Початок кар’єри, студенти

Для тих, хто тільки починає будувати свою кар’єру, найбільше можливостей буде в сфері інформаційних технологій, а також в маркетингу й продажах.

Для того щоб успішно почати кар’єру, спочатку необхідно пройти конкурсний відбір на бажану вакансію, що при конкуренції 5 пошукачів на одне робоче місце може бути досить складним завданням. Найпростіше знайти першу роботу було на початку року, наприкінці 2013 р. рівень конкуренції суттєво виріс.

Молоді спеціалісти і студенти — одні з найбільш активних пошукачів: у середньому за місяць на одну вакансію припадає близько 7 відгуків.

ТОП-10 вакансій для молодих спеціалістів виглядає таким чином.

Дані були отримані в результаті аналізу бази даних вакансій і резюме Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна в грудні 2013 року .

Шановні журналісти, для того, щоб отримати нові дослідження або коментарі чи уточнення до вже опублікованих, звертайтеся до менеджера зі зв’язків зі ЗМІ HeadHunter Україна Наталії Маціпури, написавши їй на адресу n.matsipura@hh.ua, або зателефонувавши за тел. 8 (044) 230-87-39 (вн.6318).


Представників компаній з питань проведення досліджень чи опитувань на замовлення просимо звертатися до департаменту продажів sales@hh.ua Тел. 80 (44) 230 87 398.


Компанія HeadHunter аналізує найбільшу базу резюме і вакансій у російськомовному Інтернеті, яка оновлюється щосекунди – це резюме понад 7 мільйонів фахівців із 8 різних країн Північної і Східної Європи. Ми проводимо опитування як по всій базі, так і для майже 400-тисячної аудиторії економічно активного населення України.


Комментировать:
 • Facebook
 • Вконтакте